تهران: 09202775857-09962028030/کرج:09941176993

باریستا و بارتندر

دنیای باریستا و بارتندر چگونه است

احتمالاً برای شما هم پیش ‌آمده زمانی که برای نوشیدن قهوه به یک کافی ‌شاپ یا کافه می‌روید، اصطلاحاتی چون باریستا و بارتندر را شنیده باشید. این دو کلمه جزء پرکاربردترین واژه‌ها در صنعت قهوه به‌خصوص در بین کافه‌داران هستند. جالب است بدانید بسیاری از افرادی که به کافی ‌شاپ‌ها مراجعه می‌کنند، ممکن است معانی باریستا و بارتندر را ندانند. در این راهنما، با دنیای آموزش باریستایی و آموزش بارتندر آشنا خواهیم شد و بهترین دوره آموزش باریستا را معرفی خواهیم کرد.

بار چیست؟

در واقع در هر کافی شاپ، رستوران، هتل، کلوپ و… بخشی به نام بار وجود دارد. بار جایی است که نوشیدنی‌های مختلف با دستورالعمل‌های مختلف برای مشتریان تهیه می‌شوند. هر بار خود به دو بخش تقسیم می‌شود:

  • بار نوشیدنی‌های داغ
  • بار نوشیدنی‌های سرد

بنابراین وجود بار گرم و بار سرد، افراد را ملزم می‌سازد تا آن‌ها را به‌صورت کاملاً حرفه‌ای مدیریت کنند که در دوره‌هایی مانند باریستا و بارتندر امکان یادگیری آن وجود دارد. برای درک بهتر این موضوع، هر کدام را جداگانه مورد بحث قرار خواهیم داد.

باریستا کیست؟

یک باریستا مسئول بار نوشیدنی‌های داغ است. آن‌ها متخصصانی هستند که به‌خوبی با صنعت خود آشنا بوده و درک دقیقی از انواع مختلف قهوه، ویژگی‌های آن‌ها، روش‌های مختلف دم‌ کردن و… دارند. یک باریستا همچنین در استفاده از آسیاب قهوه، قهوه‌ساز و دستگاه اسپرسوساز از مهارت کامل برخوردار است. آن‌ها باید انواع نوشیدنی‌های گرم، انواع قهوه و مخلوط‌های قهوه با شیر را در کمترین زمان ممکن تهیه کنند.

دستیابی به ترکیب صحیح و لذت‌بخش از دانه‌های مختلف قهوه یکی از وظایف ضروری برای یادگیری در یک دوره باریستا بوده که مطابق با اولویت‌های همه مشتریان است. از دیگر مهارت‌ها می‌توان به هنر کف کردن شیر و ایجاد طرح‌های خلاقانه و جذاب برای قهوه‌ها با استفاده از فوم شیر اشاره کرد.

بارتندر کیست؟

بارتندر خالق نوشیدنی‌های سرد و لذیذی است که در کافی شاپ‌ها و… سرو می‌گردند. اساساً بارتندر مسئولیت بار سرد را برعهده دارد. مسئولیت اصلی آن‌ها که در دوره آموزش بارتندری به‌طور کامل توضیح داده خواهد شد، تهیه حرفه‌ای و خلاقانه نوشیدنی‌های سرد سنتی و مدرن است. تخصص یک بارتندر در درک دقیق تئوری و عمل طعم‌ها و ترکیب آن‌ها برای ایجاد یک نوشیدنی سرد و لذت‌بخش است. آن‌ها می‌دانند چگونه طعم‌ها را ترکیب کنند و طعم‌های هیجان‌انگیز و حتی جدید را خلق نمایند.

بارتندرها با تمام تکنیک‌های مخلوط‌ کردن آشنا هستند و در لایه‌بندی نوشیدنی‌های سرد مهارت دارند. یک نکته جالب در مورد بارتندرها اهمیت نحوه درست تهیه کردن این نوشیدنی‌ها برای آن‌ها است. یک بارتندر با حرکات ماهرانه و خلاقانه هنگام تهیه نوشیدنی، توجه مشتری را به خود جلب می‌کند. هرچه بارتندر این حرکات را با مهارت و خلاقیت بیشتری انجام دهد، بازتاب حرفه‌ای بودن آن‌ها بیشتر خواهد بود.

دنیای باریستا و بارتندر حرفه ای

گواهینامه دوره باریستا

گواهینامه آموزش باریستایی آکادمی کافی پارس یک گواهینامه حرفه‌ای است که به افرادی اعطا می‌گردد که در صنعت قهوه‌سازی با تخصص در تهیه و سرو قهوه فعالیت دارند. این گواهینامه که باید توسط انجمن‌ها، سازمان‌ها و موسسات آموزشی مختلف قهوه‌سازی صادر گردد، معمولاً شامل آموزش‌های متنوعی می‌شود که به افراد آموزش می‌دهند چگونه قهوه را به‌طور حرفه‌ای تهیه کنند، اسپرسو را استخراج نمایند، ترکیب‌های قهوه را شناسایی کرده و مهارت‌های مرتبط با دکوراسیون و خدمات قهوه را به دست آورند.

این آموزش‌ها موضوعات مختلفی از جمله انواع دستگاه‌های قهوه‌ساز، آسیاب، تکنیک‌های استخراج اسپرسو، میکروفومینگ، انواع قهوه و تعمیر و نگهداری تجهیزات را پوشش می‌دهند. داشتن گواهینامه دوره باریستا می‌تواند به باریستاها در به ‌دست‌ آوردن موقعیت‌های شغلی در کافی شاپ‌ها، رستوران ها، هتل‌ها و سایر مکان‌های مربوط به سرو و ارائه قهوه کمک کند. علاوه‌بر این، برای کسانی که کسب‌وکار خود را در این زمینه راه‌اندازی می‌کنند، این گواهی می‌تواند اعتماد مشتری را افزایش داده و کیفیت خدمات را بهبود بخشد.

گواهینامه بارتندری

گواهینامه آموزش جامع بارتندری کافی پارس یک مدرک حرفه‌ای است که به افراد فعال در تهیه نوشیدنی‌های مختلف اعطا می‌شود. گواهینامه آموزش بارتندری که توسط انجمن‌ها، سازمان‌ها و موسسات متخصص در آموزش ساخت نوشیدنی صادر می‌گردد، آموزش‌های متنوع، آموزش نحوه تهیه حرفه‌ای نوشیدنی‌ها، تکنیک‌های مختلف نحوه مخلوط کردن، ترکیبات مختلف مواد، روش‌های اختلاط، تزئین نوشیدنی و… را در بر می‌گیرد. این دوره دانش کافی در مورد انواع نوشیدنی‌ها، سرو کردن و خدمات حرفه‌ای به مشتریان را ارائه می‌دهد. گواهینامه بارتندری به افراد کمک می‌کند تا بهترین روش‌ها و تکنیک‌های ترکیب شناسی را برای تهیه نوشیدنی‌ها، آماده‌سازی آن‌ها برای بارها، رستوران‌ها، هتل‌ها و سایر مکان‌هایی که نوشیدنی سرو می‌کنند، بیاموزند.

برای کسب اطلاعات دقیق‌تر و یافتن بهترین گزینه‌ها، مشاوره با منابع مختلف از جمله وب‌ سایت‌ها و موسسات مرتبط به آموزش بارتندری مانند آکادمی کافی پارس می‌تواند مفید باشد. علاوه‌بر این برای کسانی که به‌دنبال راه‌اندازی یک تجارت بارتندری هستند، داشتن گواهینامه بارتندری می‌تواند اعتماد مشتری را افزایش داده و کیفیت خدمات را نیز بهبود بخشد.

گواهی مدیریت کافه

گواهینامه مدیریت کافه نیز مانند باریستا و بارتندر یک مدرک حرفه‌ای است که به افرادی اعطا می‌گردد که به کار در صنعت مدیریت کافی شاپ و رستوران‌های کوچک علاقه‌مند هستند. این گواهینامه به فارغ‌التحصیلان برنامه‌های آموزشی مرتبط با مدیریت کسب‌وکار و رستوران در کسب مهارت‌های مدیریتی و تجاری لازم برای موفقیت در این صنعت کمک می‌کند. آموزش مدیریت کافه معمولاً شامل آموزش‌های متنوعی می‌شود که کارهای روزانه لازم مانند مدیریت موجودی، سفارش مواد اولیه، ایجاد منوها، خدمات مشتری، مدیریت منابع انسانی، مدیریت مالی، بهبود کیفیت خدمات، بازاریابی، تبلیغات و مهارت‌های ارتباطی با مشتریان را پوشش می‌دهد.

عواملی که برای گواهینامه باریستا و بارتندر مهم است؟

هنگامی که به‌دنبال گواهینامه باریستا و بارتندر هستید، انتخاب بهترین موسسه آموزشی به موقعیت جغرافیایی و انتظارات آموزشی شما بستگی دارد. هنگام انتخاب آکادمی برای صدور گواهینامه دوره باریستا یا آموزش بارتندری عوامل زیر را در نظر بگیرید:

  • موقعیت مکانی:آکادمی را انتخاب کنید که در نزدیکی شما قرار دارد. این امر دسترسی آسان به کلاس‌ها را تضمین می‌کند و نگرانی‌های مربوط به رفت‌وآمد و ترافیک را به حداقل می‌رساند.
  • سطح آموزش:اطمینان حاصل کنید که آکادمی انتخابی دوره‌های مختلفی را در سطوح مختلف، از مبتدی تا پیشرفته ارائه می‌دهد. این به شما امکان می‌دهد تا دوره‌ای را انتخاب نمایید که مطابق با تجربه و تخصص شما باشد.
  • مربیان و تجربیات آن‌ها:مطمئن شوید که مربیان آکادمی از تجربه و تخصص کافی در زمینه باریستا و بارتندر برخوردار هستند. می‌توانید نظرات و تجربیات دیگران را در مورد آکادمی و مربیان آن مرور کنید.
  • منابع آموزشی:اطمینان حاصل کنید که آکادمی، منابع آموزشی جامع و به‌روز از جمله کتاب، فیلم، تمرین و… را ارائه می‌دهد.
  • اعتبار گواهینامه:بررسی کنید که آیا آکادمی گواهینامه باریستایی معتبر و شناخته شده‌ای را ارائه می‌دهد. این گواهی باید توسط انجمن‌ها و سازمان‌های بین‌المللی باریستا و بارتندری تایید شود.
  • نظرات و تجربیات دیگران:قبل از ثبت ‌نام در آکادمی، تجربیات و نظرات سایر افرادی که قبلاً در آموزش شرکت کرده‌اند را مرور نمایید. این کار می‌تواند به شما در تصمیم‌گیری بهتر کمک کند.
  • هزینه آموزش:هزینه دوره‌ها مانند باریستا و بارتندر نیز مهم است. اطمینان حاصل کنید که هزینه‌ها با بودجه شما هماهنگ هستند.

دنیای باریستا و بارتندر

سوالات متداول باریستا و بارتندر

آیا یک باریستا می‌تواند وظایف بارتندر را انجام دهد یا برعکس؟

بله؛ اگر مهارت و دوره‌های باریستا و بارتندر ، هر دو را گذرانده باشند، این کار امکان‌پذیر است. اگرچه در بسیاری از کافی شاپ‌های ایرانی، باریستا و بارتندر مسئولیت بارهای گرم و سرد را برعهده دارند. با این ‌حال هر دو باریستا و بارتندر باید در زمینه کاری خود حرفه‌ای باشند.

یک بارتندر به چه تجهیزاتی نیاز دارد؟

یک بارتندر به یک ست بار سرد از جمله شیکر، قاشق غذاخوری، صافی و یخ‌شکن نیاز دارد.

آیا باریستا همان مدیر کافه است؟

خیر؛ مدیر کافه تا حدودی مسئول امور داخلی کافه و… است.

آیا یک بارتندر همیشه باید در معرض دید مشتریان باشد؟

معمولاً هر دو بار سرد و گرم به‌گونه‌ای چیده می‌شوند که در معرض دید مشتریان باشند؛ بنابراین هم باریستا و هم بارتندر در دید مشتری قرار دارند.

سخن پایانی

هنگام ورود به یک کافی شاپ یا کافه، اصطلاحات باریستا و بارتندر  اغلب شنیده می‌شوند؛ اما بسیاری از افراد ممکن است به‌طور کامل معانی آن‌ها را درک نکنند. در اصل، هر کافه دارای یک بار است که به دو دسته بارهای سرد و گرم تقسیم می‌شود که هر کدام برای مدیریت نیاز به یک فرد حرفه‌ای دارند. شرکت در دوره آموزش باریستایی و آموزش بارتندری که هر کدام برای افراد علاقه‌مند ضروری بوده، بسیار مهم است. باریستا و بارتندر، هر دو به حفظ هسته اصلی و مرکزیت شاپ‌ها کمک می‌کنند و برای رضایت مشتری، بسیار مهم هستند.

به نوشته امتیاز دهید

5/5
جدیدترین مقالات

جدید ترین مقالات کافی پارس

نژاد های اصلی قهوه
مقالات

نژاد های اصلی قهوه

قهوه عربیکا و قهوه روبوستا نژاد های اصلی قهوه هستند هر یک از این دو گونه، ویژگی‌ها و خصوصیات منحصر به فردی دارند که در زیر

ادامه مطلب
اکسسوری‌ های باریستا
مقالات

اکسسوری‌ های باریستا و کافه

اکسسوری‌ های باریستا به مجموعه‌ای از ابزارها و وسایلی اطلاق می‌شود که برای تهیه و سرو قهوه به کار می‌روند.اکسسوری‌ های باریستا به او کمک

ادامه مطلب
فواید قهوه
آموزش‌ها

فواید قهوه چیست؟

قهوه، از گذشته‌های دور تا به امروز جزء محبوب‌ترین نوشیدنی‌های جهان است که به دلایل متعددی مورد توجه افراد قرار گرفته است. علاوه بر طعمی

ادامه مطلب
زیرگونه‌های قهوه
مقالات

منظور از زیرگونه‌های قهوه چیست؟

زیرگونه‌های قهوه تنوع زیادی در دنیای قهوه ایجاد کرده‌اند و هر کدام با ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود، تجربیات متفاوتی را برای علاقه‌مندان به قهوه فراهم می‌کنند.

ادامه مطلب
تفاوت لاته و کاپوچینو
مقالات

تفاوت لاته و کاپوچینو

لاته و کاپوچینو دو نوع محبوب قهوه هستند که هر کدام با ترکیب‌های مختلفی از قهوه اسپرسو و شیر تهیه می‌شوند. با این حال، این

ادامه مطلب

هر سوالی دارید بپرسید تا مشاوران با شما تماس بگیرند

جشنواره 55% تخفیف (از 1 الی 12 مرداد ماه )

روز
ساعت
دقیقه
ثانیه

مشاوره رایگان و ثبت نام