تهران: 09202775857-09962028030/کرج:09941176993

قهوه با مهارت باریستایی

یادگیری انواع قهوه با مهارت باریستایی

برای آماده سازی انواع قهوه با مهارت باریستایی نیاز است که بدانید قهوه یکی از نوشیدنی‌های گرم است که از دانه‌های گیاه قهوه که بو داده شده‌اند تشکیل شده است که شامل دونوع معروف عربیکا و روبوستا است که می‌توان گفت دانه‌های قهوه روبوستا طعمی تلخ دارند و مقدار کافئین آن‌ها مقداری بیش‌تر است؛ اما دانه‌های قهوه عربیکا معمولاً طعمی ترش دارد و از نظر قیمت نیز قهوه عربیکا گران‌تر است. باید گفت که انواع قهوه‌های کافی شاپی مانند اسپرسو، لاته، کاپوچینو، آمریکانو و قهوه فرانسه به صورت ترکیبی هستند.

هیچ چیز در این دنیا لذت بخش‌تر از نوشیدن یک قهوه حرفه‌ای نیست! قهوه اسپرسو در صورتی درست تهیه می‌شود که باریستای حرفه‌ای طعم و عطری دلپذیر از دانه‌های قهوه به شما می‌دهد و تمام عصاره آن در قهوه حس می‌شود بهتر است بدانیم که یک قهوه حرفه‌ای طعم و عطری متعادل دارد و تلخ یا اسیدی نیست.

شناخت انواع قهوه با مهارت باریستایی

انواع قهوه های دمی

قهوه ترک

احتمالاً تا کنون در مورد فال قهوه شنیده باشید، فال قهوه را به دلیل ماندن باقی مانده قهوه در ته فنجان می‌گیرند که این قهوه حتماً باید از نوع ترک باشد. و در دوره باریستا به باریستایی‌ها آموزش می‌دهند که قهوه ترک در واقع نوعی از جوشیدن قهوه است که درآن قهوه از فیلتری رد نمی‌شود و با استفاده از ظرفی به نام جِزوه jezve تهیه می‌شود. قهوه ترک قدمتی ۶۰۰ ساله دارد و به طور اختصاصی در کشور ترکیه تهیه و مورد استفاده قرار می‌گیرد. تفاوت قهوه ترک و فرانسه و اسپرسو در میزان غلظت آن است. قهوه ترک از قهوه فرانسه غلیظ‌تر و همچنین قهوه اسپرسو غلیظ‌تر از قهوه ترک است.

قهوه فرانسه

شاید شما هم با خودتان فکر کرده‌اید که قهوه فرانسه واقعاً فرانسوی است؛ اما در واقع این قهوه یک قهوه بزریلی است، که در کشور فرانسه ساخته شد. اگر می‌خواهید برای مهمانی‌هایتان قهوه را مانند چای سرو کنید، این نوع از قهوه گزینه بسیار مناسبی است؛ چرا که این نوع از قهوه به راحتی می‌تواند جایگزین چای شود و تا چند ساعت قابل استفاده بماند.

باریستای حرفه‌ای قهوه فرانسه را می‌تواند با شیر و هم بدون شیر درست کند، کافئین این قهوه در حجم مساوی یک سوم کافئین موجود در اسپرسو است، به همین دلیل معمولاً از لیوان‌های بزرگ یا فرنچ پرس‌ها بر‌ای سرو قهوه فرانسه استفاده می‌شود. دانه‌های قهوه فرانسه مانند شکر ساییده می‌شوند و آب جوش روی آن ریخته می‌شود که بعد از آن باید از فیلتر رد شود و سپس دم می‌شود به همین دلیل قهوه فرانسه یک قهوه صاف و رقیق است.

قهوه با مهارت باریستایی

انواع قهوه بر پایه اسپرسو

قهوه اسپرسو یکی از محبوب‌ترین قهوه‌ها در دنیا به شمار می‌رود. در آموزش باریستایی یاد می‌دهند که اسپرسو را می‌توان هم با دانه‌های عربیکا و روبوستا به صورت جداگانه و هم با ترکیب آن دو باهم می‌توان تهیه کرد. در طی این فرایند درجه آسیاب قهوه خیلی اهمیت دارد. باید گفت که قهوه‌ی اسپرسو بسیارریز‌تر از قهوه دمی و نیز قهوه فرانسه است؛ اما از قهوه ترک مقداری درشت‌تر است. کاپ‌های کوچک سرو اسپرسو به طور معمول قبل از ریخته شدن اسپرسو در ظرف گرم می‌شود. در ضمن می‌توانید قبل از سرو یا بعد از آن مقداری آب را نوشید.

دابل اسپرسو

همانطور که از نامش پیداست دابل اسپرسو همان اسپرسو است که این بار باریستای حرفه‌ای به جای یک شات از دوشات اسپرسو برای درست کردن قهوه استفاده می‌کند. پس دابل اسپرسو یعنی از دوشات قهوه به جای یک شات از آن استفاده می‌شود.

آمریکانو

برای اولین بار در جنگ جهانی دوم سربازان آمریکایی آب داغ را به اسپرسو اضافه کردند که از آن پس به این نام معروف شد‌. لازم است بدانید که پس از پایان جنگ جهانی دوم این طرز تهیه قهوه به شکل رایجی در کافی شاپ‌های آمریکایی مرسوم شد که به مرور زمان به یکی از منو‌های باریستایی تبدیل شد. و در دوره های باریستایی آموزش می‌دهند.

کافه لاته

در آموزش باریستایی یاد می‌دهند که اگر شیر بخار داده شده و قهوه را باهم ترکیب کنیم کافه لاته تهیه می‌شود. در زبان ایتالیایی کافه به معنی قهوه و لاته به معنای سیر است که با ترکیب این دونوع یک نوشیدنی گرم و لذیذ به وجود می‌آید که در سراسر دنیا طرفداران بسیاری پیدا کرده است که این محبوبیت خود را مدیون کف بسیار و تلخی کم خود است. لاته آرت به معنی هنر طرح انداختن به وسیله شیر گرم شده با بخار روی قهوه است که مشتری را به میل کردن آن ترغیب می‌کند.

کاپوچینو

حتی افرادی که طعم تلخ قهوه را دوست ندارند هم نمی‌توانند از مزه شیرین این نوشیدنی گرم و خوشمزه بگذرند؛ چرا که این نوشیدنی طعمی باور نکردنی دارد. باریستای حرفه‌ای در ساخت این نوع از نوشیدنی از سه لایه تشکیل شده است که شامل یک شات اسپرسو سپس یک لایه شیر بخار داده شده و بعداز آن یک لایه شیر با کف زیاد است تهیه می‌کند. این نوشیدنی یاد‌آور مردم خونگرم ایتالیا است که آن را بعنوان یک صبحانه سنتی هر صبح نوش جان می‌کنند.

ماکیاتو

ماکیاتو در واقع تفاوت اندکی با کاپوچینو در نحوه تهیه آن دارد. به عنوان مثال در ماکیاتو ابتدا یک شات قهوه و سپس بعداز آن سریعاً فوم شیر اضافه می‌شود.

فلت وایت

این نوع از نوشیدنی مخصوص استرالیایی‌ها و نیوزیلندی هاست که تفاوت آن با کاپوچینو در آن است که کف شیر و شکلات ندارد و بعد از یک شات اسپرسو مستقیماً شیری که با بخار گرم شده را اضافه می‌کنند. خوب است بدانیم که در این نوع از نوشیدنی هیچگونه کفی وجود ندارد، شاید به همین دلیل است که به فلت وایت نام‌گذاری شده است!

یادگیری انواع قهوه با مهارت باریستایی

موکا یا موکا چینو

اگر کافه لاته را مجسم کنیم که به آن پودر شکلات یا شربت و شاید مقداری خامه اضافه شده باشد؛ می‌شود نام این نوشیدنی را موکاچینو گذاشت. این نوع از نوشیدنی معمولاً برای افرادی که با طعم تلخ قهوه موافق نیستند گزینه مناسبی است.

آفوگاتو

قطعاً ترکیب اسپرسوی تلخ با بستنی ترکیبی بی‌نظیر است که نمی‌شد آن را به عنوان نوعی قهوه در لیست انواع قهوه به حساب نیاوریم. باریستای حرفه‌ای در ساخت افوگاتو یک شات اسپرسو را روی بستنی می‌ریزد و آفوگاتوی خوشمزه حاصل می‌شود که هیچ جوره نمی‌توان از آن گذشت!

کورتادو

این قهوه هم از لحاظ ساختار با لاته یکی است، ولی تفاوت اصلی آن در میزان نسبت‌های شیر فوم دار به اسپرسو درآن است، در لاته این نسبت یک سوم اسپرسو به دو سوم شیر فوم دار است، ولی در کورتادو این نسبت به میزان برابر است. کورتادو یک واژه اسپانیایی است که معنی برش با cut را می‌دهد.

سخن پایانی

در مقاله ذکر شده در مورد انواع قهوه با مهارت باریستایی و تفاوت هایشان صحبت کردیم و همچنین در مورد نحوه سرو انواع آن و روش های استفاده‌اش سخن به میان آمد. در دوره باریستا شما با انواع قهوه و نحوه سرو آنها آشنا خواهید شد.  یک باریستا حرفه‌ای باید با تمام اصطلاحات کافه آشنایی داشته باشد. امیدواریم که مطالب گفته شده مورد استفاده شما عزیزان قرار گرفته باشد.

به نوشته امتیاز دهید

5/5
جدیدترین مقالات

جدید ترین مقالات کافی پارس

نژاد های اصلی قهوه
مقالات

نژاد های اصلی قهوه

قهوه عربیکا و قهوه روبوستا نژاد های اصلی قهوه هستند هر یک از این دو گونه، ویژگی‌ها و خصوصیات منحصر به فردی دارند که در زیر

ادامه مطلب
اکسسوری‌ های باریستا
مقالات

اکسسوری‌ های باریستا و کافه

اکسسوری‌ های باریستا به مجموعه‌ای از ابزارها و وسایلی اطلاق می‌شود که برای تهیه و سرو قهوه به کار می‌روند.اکسسوری‌ های باریستا به او کمک

ادامه مطلب
فواید قهوه
آموزش‌ها

فواید قهوه چیست؟

قهوه، از گذشته‌های دور تا به امروز جزء محبوب‌ترین نوشیدنی‌های جهان است که به دلایل متعددی مورد توجه افراد قرار گرفته است. علاوه بر طعمی

ادامه مطلب
زیرگونه‌های قهوه
مقالات

منظور از زیرگونه‌های قهوه چیست؟

زیرگونه‌های قهوه تنوع زیادی در دنیای قهوه ایجاد کرده‌اند و هر کدام با ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود، تجربیات متفاوتی را برای علاقه‌مندان به قهوه فراهم می‌کنند.

ادامه مطلب
تفاوت لاته و کاپوچینو
مقالات

تفاوت لاته و کاپوچینو

لاته و کاپوچینو دو نوع محبوب قهوه هستند که هر کدام با ترکیب‌های مختلفی از قهوه اسپرسو و شیر تهیه می‌شوند. با این حال، این

ادامه مطلب

هر سوالی دارید بپرسید تا مشاوران با شما تماس بگیرند

جشنواره 55% تخفیف (از 1 الی 12 مرداد ماه )

روز
ساعت
دقیقه
ثانیه

مشاوره رایگان و ثبت نام