کرج : 09202775857/ تهران : 09962028030

فروشگاه زنجیره‌ای قهوه

قهوه آیریش

قهوه آیریش یا ایرلندی و انواع آن

اینکه هر کشوری مخصوص خودش یک قهوه به نام کشور یا شهری که در آن بوجود آمده دارد بسیار جالب است و آنقدر تعداد آن بالاست که هر چقدر بخواهیم می توانیم درباره این قهوه ها مطلب بنویسیم که خیلی هاشان معمولی هستند و ترکیبات خاصی ندارند اما برخی از مواد مختلف و عجیب و غریبی درست می شوند مثلا قهوه تخم مرغ اسکاندیناوی یا سوئدی، چه کسی فکرش را می کند قهوه را با تخم مرغ بتوان ترکیب کرد! در هر حال در این محتوا درباره قهوه آیریش و انواع مختلف و طرز تهیه شان بنویسیم، با کافی پارس آموزشگاه قهوه برگذار کننده دوره تخصصی جامع مدیریت کافه تا انتها همراهمان باشید.

قهوه آیریش یا ایرلندی چیست؟

قهوه آیریش نوشیدنی ای است با طعمی خاکی، طبعی گرم، شیرین، غنی و غلیظ، در واقع ترکیبی جالب از الکل و قهوه می باشد که تقریبا نظیر این قهوه وجود ندارد و پیشنهاد می گردد حداقل یکبار هم شده آن را امتحان نمایید؛ می توان گفت در نهایت این قهوه نوشیدنی ای شبیه به فراپوچینو با ویسکی می شود که البته با قهوه ایرلندی طعمی متفاوت و محسوس دارد.

قهوه آیریش

خواستگاه قهوه آیریش:

اعلام خلق درست و واقعی قهوه آیریش کمی سخت است اما بهترین ماجرا درباره آن داستانی است مربوط به آشپز رستوران و کافه ای به نام جو شریدان در پایگاه نیروی هوایی Foynes در منطقه لیمریک ایرلند که خلق این قهوه را به او تخصیص داده اند، او حدود سال 1942 نخستین کسی بود که نوع مدرن قهوه ایرلندی یا آیریش امروزی را بوجود آورد.

این قهوه بوسیله مسافری به نام استانتون دلاپلین به ایالات متحده آورده شد كه وقتی در ایرلند بود اتفاقی آن را تست کرد و پسندید، وی در کافه Buena Vista در سانفرانسیسکو مشغول به کار شد تا از سال 1952 میلادی قهوه ایرلندی را برای عموم مردم آمریکا تهیه و سرو کند، جالب این است این قهوه خامه ای و غلیظ، خیلی زود طرفداران زیادی در آمریکا پیدا کرد.

طرز تهیه قهوه آیریش:

قهوه آیریش 4 قسمت اصلی دارد: قهوه دم آمده، ویسکی، خامه و شیرین کننده (شکر قهوه ای)، فقط همین و همین!

1-اولین ماده قهوه است، قهوه آیریش را می توان با قهوه دم شده با استفاده از قهوه جوش، دم آور قهوه فیلتری یا قهوه اسپرسو تهیه کرد و با توجه به اینکه کدام را دوست دارید می توانید یک مدل از آنها را در تهیه اش بکار ببرید.

استفاده از قهوه اسپرسو به شما بادی قهوه و کمی کرمای قهوه در سطح قهوه می دهد که لذت بخش است این در حالیست که تهیه آن با استفاده از قهوه سیاه در مقدار زیادی که قهوه آیریش نیاز دارد آسان تر است؛ یک فنجان قهوه کلاسیک ایرلندی سرو شده در لیوانی بلند به 8 میلی گرم قهوه اسپرسو نیاز دارد که آن را تبدیل به قهوه ای غنی و غلیظ می کند.

2- یک قاشق غذاخوری شکر قهوه ای (در قهوه آیریش کلاسیک) برای شیرین کردن آن لازم است اما می توانید هر نوع شکر دیگری که دوست دارید نیز بکار ببرید به شرطی که سطح قهوه قبل از اضافه کردن خامه شیرین و کامل در آن حل شود چون شکر به آن کمک می کند تا بالای قهوه شناور بماند و پایین نرود.

3-ماده اصلی هر قهوه آیریش ویسکی می باشد در غیر این صورت می شود قهوه ای با خامه زده شده، وابسته به میزان دلخواه حداکثر 4 میلی گرم یعنی نصف قهوه به آن ویسکی اضافه کرد.

4-بعد از اضافه و ترکیب کردن این موارد یک قهوه آیریش قوی خواهید داشت اما در صورت تمایل میتوانید میزان ویسکی را کم و زیاد کنید.

درباره قهوه آیریش و خامه:

معمولا ویسکی شیرین بهتر عمل می کنند، بهتر است اول ویسکی را با قهوه شیرین مخلوط و سپس خامه را آماده نمایید؛ حدود 3 میلی گرم خامه فرم گرفته در مرحله آخر موقع تهیه قهوه آیریش نیاز است، توصیه می شود خامه بافت خیلی سفتی پیدا نکند و سبک و پفکی باشد وگرنه ممکن است برای شناور ماندن روی قهوه خیلی سنگین باشد؛ قهوه ایرلندی را معمولا گرم و با یک قاشق بلند در ظرف بلند و شیشه ای سرو کنید تا اگر خواستید قهوه را با خامه قاطی کنید.

انواع مختلف قهوه آیریش:

بعد از خلق قهوه آیریش کلاسیک و اصلی، بدیهی است که انواع مختلفی از ان با ترکیبات کمی متفاوت تر بوجود بیاید که در ادامه از معروف ترین آنها برایتان می گوییم:

1- قهوه آیریش Baileys:

قهوه آیریش که به جای ویسکی با Baileys تهیه شود 2 مدل دارد: در نوع اول باعث قهوه ای خامه ای با محتویات زیرینی که حاوی قهوه و خامه زده شده است می باشد که الکل کمتری نیز دارد می باشد، در نوع دوم قهوه ایرلندی قوی تری داریم که خامه کمتری دارد؛ انواع مختلف Baileys وجود دارد که می توانید با کم و زیاد کردن آن و قهوه، به نوع مورد علاقه خود با طعم دلخواه برسید.

قهوه آیریش

2- قهوه آیریش Buena Vista:

این نوع از قهوه به نام رستورانی که اوایل قهوه آیریش را در ایالات متحده تبلیغ می کرد ، نامگذاری شده است، این مدل بجای یک قاشق غذاخوری شکر دانه ریز با دو مکعب شکر تهیه و با خامه سبک مخلوط می گردد.

قهوه آیریش

3- قهوه آیریش کهلوا:

لیکور قهوه (ترکیبی از قهوه، ودکا و شربت) در تهیه قهوه، باعث ایجاد قهوه آیریش با رایحه فوق العاده می گردد؛ از کهلوا می توان به جای ویسکی یا همراهش استفاده نمود، نوعی دیگر نیز وجود دارد که در تهیه آن به نیمی کهلوا و نیمی بیلیس برای قهوه ایرلندی خامه ای نیاز داریم که در نهایت نیز می توان آن را با با تراشه های شکلات تزئین و خوشمزه تر کرد.

قهوه آیریش

4- قهوه آیریش خامه ای:

این نوع از قهوه آیریش نامش مشابه قهوه اصلی کلاسیک است اما تفاوتش در این می باشد که در تهیه اش به جز قهوه از ویسکی و بیلیس استفاده می گردد، برخلاف قهوه Baileys ایرلندی، این قهوه دارای شکلاتی به شکل گیلاس ماراسچینو (نام یک لیکور قوی و شیرین با طعم گیاهان دارویی می باشد) است که برای دادن رنگ و شیرینی میوه ای به نوشیدنی می باشد.

قهوه آیریش

5- قهوه آیریش یخی:

بطور معمول قهوه ایرلندی یک کوکتل گرم کننده قهوه می باشد اما می توان آن را سرد هم سرو کرد؛ برای تهیه اش ابتدا تکه های یخ را به قهوه اضافه کنید تا قبل از ریختن ویسکی خنک شود، می توانید کمی شیر کم چرب و خامه زده شده به قهوه اضافه کنید تا طعم آن کمی ملایم تر شود.

قهوه آیریش

در نهایت باید گفت قهوه آیریش یک کوکتل قهوه کلاسیک و پرطرفدار است که هر کسی که عاشق قهوه است باید حداقل یک بار آن را تست کند و از نوشیدن آن لذت ببرد، در نهایت شما را دعوت می کنیم تا از سایت معتبر کافی پارس بازدید کرده و فقط کافیست روی لینک کیلیک کنید.

به نوشته امتیاز دهید

5/5
جدیدترین مقالات

جدید ترین مقالات کافی پارس

آموزش قهوه مازاگران
مقالات

آموزش قهوه مازاگران

“مازاگران” که به عنوان اولین آیس کافه جهان شناخته می‌شود، یک نوشیدنی سرد الجزایری است. نسخه اصلی این نوشیدنی شامل دو شات اسپرسو به همراه

ادامه مطلب

هر سوالی دارید بپرسید تا مشاوران با شما تماس بگیرند