تهران: 09202775857-09962028030/کرج:09941176993

تهیه انواع قهوه با آموزش باریستایی

تهیه انواع قهوه با آموزش باریستایی: قهوه سازی به سبک حرفه‌ای ها

قهوه یکی از نوشیدنی‌هایی است که افراد بسیاری را به خود جذب کرده است، به همین دلیل اکثر افراد برای تهیه انواع قهوه با آموزش باریستایی به آموزشگاه ها مراجعه می‌کنند؛ درواقع در کافه‌ها فردی‌ به نام باریستا تهیه و سرو قهوه را بر عهده دارد. افرادی که به عنوان باریستا در کافه‌ها مشغول به کار هستند باید به خوبی با انواع قهوه آشنایی داشته باشند تا بتوانند یک قهوه بی‌نظیر و مناسب با ذائقه افراد ارائه دهند. از این رو آموزش باریستایی را در آموزشگاه ها آموزش می بینند و درکافی شاپ‌ها انواع مختلفی از قهوه‌ها سرو می‌کنند، به همین دلیل فرد باریستا باید بتواند یک نوشیدنی عالی را به صورت حرفه‌ای در اختیار افراد قرار دهد.

آشنایی با انواع قهوه با آموزش باریستایی

قهوه در جهان دارای گونه‌های متفاوتی بوده است که هر کدام از آنها برای نوشیدنی‌های مختلف استفاده می‌شوند، در میان نوع‌های مختلف آن قهوه روبوستا و عربیکا بیشترین طرفدار را دارد؛ به همین دلیل افراد بیشتر از آن مصرف خواهند کرد. قهوه‌ی روبوستا یکی از قهوه‌های تلخ به شمار می‌رود که خاصیت‌های فراوانی را به خود اختصاص داده است. این نوع از دانه قهوه به دلیل کافئین بالایی که در خود دارد طعم تلخی خواهد داشت، قهوه روبوستا نسبت به عربیکا قیمت پایین‌تری دارد که افراد به دلیل کافئین زیاد بیشتر از آن استفاده می‌کنند؛ اما دانه عربیکا اکثرا در کشور‌هایی مانند یمن، سودان، اتیوپی و… به دلیل کافئین پایینی که دارد بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دانه قهوه برخلاف دیگر دانه‌ها از عطر و طعم بی‌نظیری برخوردار بوده است.

تهیه انواع قهوه با آموزش باریستایی: قهوه سازی به سبک حرفه‌ای ها

 

انواع نوشیدنی های سرد و گرمی که با قهوه آماده می شوند

قهوه‌ها در انواع مختلفی به بازار عرضه می‌شود که هر کدام از آنها برای یک نوشیدنی مناسب بوده و توسط باریستا در کافه‌ها تهیه و سرو خواهند شد. قهوه‌ها علاوه‌بر نوع آنها در هنگام رست و آسیاب کردن باید توجه بیشتر به آن داشته باشید؛ چرا که آسیاب و رست کردن قهوه تاثیر بسیاری بر روی طعم و مزه‌ آنها می‌گذارد. در برخی مواقع فرد باریستا قهوه را با موادی همچون خامه، شیر، شکلات و… ترکیب می‌کند که نام‌های خاصی برای آنها به وجود می‌آورد. برخی از این نوشیدنی‌هایی که بر پایه قهوه هستند شامل:

۱. لاته

یکی از قهوه‌هایی که در کافه‌ها بسیار محبوب است قهوه لاته نام دارد. این نوع  قهوه به دلیل اینکه با شیر ترکیب می‌شود طعم و مزه مخصوصی را به خود اختصاص داده است، به همین دلیل افراد زیادی را به خود جذب کرده است. افرادی که باریستا هستند یکی از آموزش‌های مهمی که در دوره آموزش باریستایی به آنها داده می‌شود تهیه و سرو لاته است تا بتوانند آن را به صورت کاملا حرفه‌ای در اختیار افراد قرار دهند.

۲. کاپوچینو

کاپوچینو یکی دیگر از انواع قهوه بوده که به عنوان یک نوشیدنی ایتالیایی شناخته می‌شود. لاته و کاپوچینو تقریبا تمامی مواد ترکیبات آنها یکسان و اندازه بوده و فقط ممکن است در میزان فوم شیر و کف با هم تفاوت‌هایی داشته باشند. بسیاری از افراد برای تزئین هردوتا‌ی آنها از پودر دارچین و یا پودر کاکائو استفاده می‌کنند.

۳. ماکیاتو

این قهوه برای نخستین بار توسط باریستا‌‌های ایتالیایی تهیه و سرو شد. قهوه ماکیاتو با مخلوط کردن مقداری کمی شیر و شات اسپرسو آماده می‌شود، به همین دلیل که ترکیب این دو مواد باعث لکه‌دار شدن آن می‌شود این نوشیدنی خوشمزه را ماکیاتو نامگذاری کرده‌اند.

۴. اسپرسو

اسپرسو یکی از نوشیدنی‌های گرم به شمار می‌رود که اکثر افراد آن را در فصل‌های سرد میل می‌کنند. درواقع قهوه‌ای که برای تهیه اسپرسو قرار می‌دهند بسیار آسیاب شده و نسبت به دیگر نوع قهوه‌ها نیاز به آب بیشتر‌ی برای مخلوط شدن خواهد داشت که به همین دلیل یک نوشیدنی پر رنگ و غلیط خواهد بود. اسپرسو یکی از ساده‌ترین نوع قهوه‌ها بوده که در برخی مواقع با آب داغ و تفاله‌های قهوه آماده می‌شود.

۵. آیس موکا

آیس موکا یکی از ساده‌ترین نوشیدنی‌های سرد بر پایه قهوه است که تمامی افراد می‌توانند به راحتی آن را در منزل خود آماده و سرو کنند. بیشتر افرادی که به این نوع قهوه سرد علاقمند هستند به دلیل وجود قهوه شکلاتی است که در آن ترکیب می‌شود و طعم آن را به طور کامل تغییر می‌دهد.

۶. میلک شیک

میلک شیک یکی از معروف‌ترین و محبوب‌ترین نوشیدنی‌ها به حساب‌ می‌آید، میلک شیک فقط از ترکیب دو ماده شیر و بستنی به وجود می‌آید و به همین دلیل بیشتر از آن در فصل‌های بهار و تابستان استفاده می‌کنند، برای تزئین و تغییر طعم این نوشیدنی می‌توان از میوه‌های مختلف مانند توت، موز، آناناس و یا آجیل‌های متفاوت استفاده کرد. میلک شیک‌هایی که با مواد‌ی مانند شکلات تلخ، بادام زمینی، قهوه و… ترکیب می‌شوند، طعم فوق‌العاده‌ای خواهد داشت.

۷. قهوه ترک

یکی از قهوه‌هایی که در کشور ترکیه بسیار محبوب بوده همین قهوه ترک است. قهوه ترک به دلیل دانه‌ها و رست و آسیاب کردن آن تفاوت‌های زیادی با دیگر قهوه‌ها دارد، در واقع این نوع از نوشیدنی‌ها در ابتدا کمی تفت داده می‌شود و نسبت به دیگر نوع‌ ها درشت آسیاب خواهد شد و به دلیل چربی و کافئین بالایی که دارد طعم و مزه بسیار عالی خواهد داشت. درواقع باریستا‌ها با توجه به نکاتی که در دوره‌های آموزشی باریستایی فرا گرفته‌اند می‌توانند این نوع قهوه را به طور حرفه‌ای برای افراد تهیه کنند.

۸. کن هیلو

قهوه کن هیلو قهوه‌ای بوده که به روش‌های خاصی انجام می‌گیرد، به همین دلیل طعم و مزه متفاوتی با دیگر نوع‌ها خواهد داشت. این نوع قهوه به دلیل کیفیت بالایی که دارد در کشور لاتین از محبوبیت بالایی برخوردار بوده است. این نوع قهوه تنها توسط باریستا‌های حرفه‌ای آماده می‌شود؛ چراکه نیاز به دستگاه‌ها و تجهیزات پیشرفته‌ای دارد.

تهیه انواع قهوه با آموزش باریستایی: قهوه سازی به سبک حرفه‌ای ها

سخن پایانی

قهوه به عنوان یکی از بهترین و معروف‌ترین نوشیدنی‌های جهان شناخته شده است، قهوه در کشور‌های بسیاری در نوع‌‌های مختلفی وجود دارد که می‌تواند به دلایلی مانند، آب وهوای آن منطقه، مواد ترکیب‌شده با آنها، تفت و آسیاب کردن متفاوت، میزان استفاده از آب در آنها، مدت زمان عصاره‌گیری، سلیقه خود افراد و… به وجود آید. قهوه‌ها در مدل‌های متفاوتی مانند کاپوچینو، لاته، آیس موکا، ماکیاتو و… توسط باریستا‌ها در کافه‌ها سرو می‌شوند تا افراد با توجه با سلیقه و علاقه خود آنها را انتخاب و میل کنند.

 

به نوشته امتیاز دهید

5/5
جدیدترین مقالات

جدید ترین مقالات کافی پارس

هر سوالی دارید بپرسید تا مشاوران با شما تماس بگیرند

جشنواره 55% تخفیف (1 الی 11 خرداد ماه)

با ثبت نام 2 دوره همزمان یک دوره هدیه بگیرید

روز
ساعت
دقیقه
ثانیه

مشاوره رایگان و ثبت نام