تهران: 09202775857-09962028030/کرج:09941176993

باریستای ماهر

پشت پرده قهوه و اسرار باریستای ماهر

تبدیل به یک باریستای ماهر امروزه در سرتاسر جهان و در داخل کشور توانسته توجه هر سنی را به خود جلب کند. این شغل محبوب می‌تواند برای هر رنج سنی مناسب باشد و فرد را به درجات بالاتری برساند. تبدیل شدن به یک باریستای ماهر در ابتدا کار دشواریست؛ اما با سعی و تلاش و همچنین کسب آموزش باریستایی و آموزش بارتندری بیشتر می‌توانید به باریستای ماهر تبدیل شوید. در این مقاله به خصوصیات و اسرار باریستا ماهر خواهیم پرداخت؛ از این رو اگر می‌خواهید به باریستای ماهری تبدیل شوید، با ما در ادامه مقاله همراه شوید.

ویژگی های یک باریستای ماهر چیست؟

به زبان ساده، باریستا به فردی گفته می‌شود که انواع نوشیدنی‌های لذیذ را آماده کرده و به مشتریان یک رستوران یا کافه ارائه می‌دهد. باریستای ماهر به عنوان ستاره یک کافه شناخته می‌شود و نقش مهمی در افزایش مشتری ایفا می‌کند. یک باریستای موفق ویژگی بسیاری دارد. یکی از اسرارهای ماهر شدن در این رشته یا شغل، داشتن شخصیت انعطافی و اراده است. داشتن حافظه خوب و روابط بالا نیر می‌تواند باعث ماهر شدن فرد در زمینه شغلی گردد. در ادامه به ویژگی‌های یک باریستای حرفه‌ای خواهیم پرداخت.

باریستای ماهر

حافظه و روابط عمومی بالا

در هر کسب‌وکاری یک فرد باید خجالت را کنار گذاشته و روابط عمومی خود را بالا ببرد. برای برقراری ارتباط با مشتری بایستی رابطه عمومی بالایی داشته باشید. روزانه افراد یا مشتری‌های بسیاری وارد کافه می‌شوند. یک باریستای ماهر با به حافظه سپردن چهره مشتری‌های ثابت کافه می‌تواند رفتاری محبت‌آمیز با آنها داشته و با اظهار آشنایی، آنها را ترغیب به صرف نوشیدنی‌ و گذراندن وقت زیاد در کافه نماید. همچنین، فرد باریستای ماهر بایستی تمامی روش‌های سرو و آموزش انواع نوشیدنی‌های بر پایه قهوه یا اسپرسو را یاد بگیرد. همچنین حافظه باریستا نقش مهمی در سایر موارد دارد. او باید جای تمامی لیوان‌ها، محل قرارگیری مواد اولیه، روش‌ها یا فوت و فن‌های ساخت انواع نوشیدنی را به حافظه خود بسپارد. مثبت بودن نظرات مشتریان در مورد نوع برخورد و تجربه کاری شما می‌تواند شما را ماهر نشان داده و در زمینه کاری بسیار موفق کند.

انعطاف

انعطاف ذهنی نقش اساسی در ماهر شدن یک باریستا دارد. نباید فراموش کنید که طعم، بافت و نوع قهوه‌ها با یکدیگر متفاوت است از این رو مشتریان می‌توانند ذائقه و سلیقه‌های مختلفی در مورد نوشیدن قهوه داشته باشند. شما بایستی بتوانید قهوه را با طعم‌های متنوعی درست کنید. همچنین، اگر مشتری از شما درخواست کند که یک نوشیدنی متفاوت با دستورالعملی متفاوت را سرو کنید شما بایستی این کار را انجام دهید. ذهن منعطف یک باریستا او را وادار می‌کند تا در پی کسب تجربه‌های مختلف راهی شود. همچنین، برای به یاد ماندن روش تهیه قهوه‌ها در انواع مختلف مطالب مربوطه را در یک دفتری یادداشت نمایید.

نظافت

تمیز بودن و پاکیزه بودن در هنگام انجام مراحل ساخت نوشیدنی یا سرو آن، حائز اهمیت است. وضعیت بهداشت یک کافه می‌تواند تاثیر زیادی در جذب مشتری بگذارد. یک باریستای ماهر بایستی در حین انجام کار، تمیزی را نیز رعایت کند. همچنین، تمیز بودن اطراف کار باریستا باعث افزایش انرژی او نیز خواهد شد. شلوغی اطراف کار باعث می‌شود تا فرد زودتر خسته شده و ذهن او تمرکز خود را از دست بدهد. یک باریستای حرفه‌ای می‌تواند در کم‌ترین زمان هر نوع کثیفی را از بین ببرد و وسایل و تجهیزات کاری خود را تمیز نگه دارد.

خلاقیت

خلاق بودن و باسلیقه بودن یکی از هنرهای باریستای موقف و ماهر است. در واقع این خصوصیت باعث می‌شود تا فرد بتواند نوشیدنی‌هایی با طعم‌های لذیذ و متنوع را سرو کند. باریستای خلاق همیشه در تلاش است تا تجربه خود را در زمینه کاری افزایش دهد و آموزش‌های بیشتری در زمینه باریستایی را فرا بگیرد. کشف زیبایی‌ها و سرو زیباتر نوشیدنی باعث جذب مشتری خواهد شد. همچنین، یک باریستای ماهر می‌تواند چینش لوازم و تجهیزات کاری خود را متفاوت کرده و با ذوق و اشتیاق بالا مشغول به کار شود.

حفظ آرامش

یکی از خصوصیات باریستای حرفه‌ای در حفظ آرامش در حین انجام کار است. یک باریستای ماهر می‌تواند استرس خود را در هنگام انجام کار کاهش دهد. برخی اوقات ممکن است تعداد مشتریان افزایش بیابد و باریستا مجبور باشد که سفارشات بالایی را در زمان کوتاه آماده کند. یک باریستای حرفه‌ای می‌تواند با سرعت عمل بالا و حفظ آرامش خود تمامی کارها را به صورت منظم پیش ببرد. حفظ آرامش تاثیر مثبتی در سرعت عمل کار خواهد گذاشت.

سرعت و ظرافت

سرعت و ظرافت معنای متفاوتی دارند؛ اما ترکیب آنها می‌تواند شما را به یک باریستای موفق تبدیل کند. در هرکاری داشتن سرعت بالا باعث موفقیت آن کار نیز خواهد شد. البته تنها بالا بردن سرعت در ساخت نوشیدنی کافی نیست؛ بلکه شما بایستی در حین انجام سریع کارها، به نوع انجام آن و ظرافت کار دقت کنید. یک باریستای ماهر به نوع مواد اولیه نوشیدنی دقت می‌کند و هیچ‌وقت مقدار مواد نوشیدنی را بیشتر یا کمتر نمی‌ریزد. شما بایستی در حین انجام کار به نوع رنگ، طعم و بافت نوشیدنی دقت کنید.

باریستای ماهر

کار گروهی

کافه یک مکان کاری پرتردد است که در برخی مواقع باریستا به تنهایی نمی‌تواند به تمامی امور رسیدگی کند. در ساعات شلوغ کافه شما بایستی یک همکاری خوب با سایر نیروهای کاری داشته باشید. یک باریستای حرفه‌ای در هیچ زمانی کار خود را به صورت فردی و تنهایی جلو نمی‌برد؛ بلکه در طی مراحل آن از کمک سایر همکاران نیز استفاده می‌کند. باریستای ماهر می‌تواند با همکاری خوب با سایر نیروهای کافه کار خود را سریع‌تر و بهتر انجام دهد.

مولتی تسکینگ

مولتی تسکینگ به معنای آن است که باریستای ماهر می‌تواند چندین کار را به صورت همزمان انجام دهد. تا حالا برای شما پیش آمده که در هنگام سفارش یک نوشیدنی متوجه بالا بودن سفارش‌ها شوید و مشاهده کنید که فرد باریستا چندین کار را به صورت همزمان انجام دهد. برای مثال یک باریستا باید بتواند با دو دست خود دو نوشیدنی متفاوت را درست کند. مثلا با یک دست خود ماکتیک شیک و با دست دیگر ماکتیل دیگری را هم بزند. انجام چندین کار با دقت بالا می‌تواند نشانه ماهر بودن فرد در شغل خود باشد. همچنین، انجام چندین کار توسط باریستا برای مشتریان نیز امری جذاب خواهد بود.

سخن پایانی

در انتها، باید گفت که باریستاهای ماهر با استفاده از علم گسترده‌ای و تجربه بالایی که در زمینه ساخت و سرو انواع نوشیدنی گرم و سرد دارند، توانسته‌اند برای یک کافه عضو بسیار مفیدی باشند. باریستاهای حرفه‌ای در کار خود انرژی بالایی داشته و همواره در راستای کسب آموزش‌های بیشتر در این رشته می‌پردازند. یک باریستا ماهر نباید به داشته‌ها و اطلاعات خود قانع باشد و همواره باید در پی کسب آموزش باریستا باشد.

به نوشته امتیاز دهید

5/5
جدیدترین مقالات

جدید ترین مقالات کافی پارس

گارنیش
مقالات

گارنیش و انواع آن

حتما وقتی به رستوران یا کافی شاپ می روید علاوه بر طعم و کیفیت نوشیدنی یا غزایی که سفارش داده اید، تزئین و زیبایی چیدمان

ادامه مطلب

هر سوالی دارید بپرسید تا مشاوران با شما تماس بگیرند

جشنواره 50% تخفیف (15 تا 27 اسفند ماه)

روز
ساعت
دقیقه
ثانیه

مشاوره رایگان و ثبت نام