تهران: 09202775857-09962028030/کرج:09941176993

لانگو و ریسترتو

تفاوت اسپرسو، لانگو و ریسترتو

تابه حال برای شما اتفاق افتاده که به کافی شاپ بروید و اسامی نوشیدنی‌های قهوه ای مانند لانگو و ریسترتو را مشاهده کرده و سردرگم شوید ؟ در بین نوشیدنی‌های بر پایه اسپرسو ، دو نوشیدنی لانگو و ریسترتو بسیار به یکدیگر شبیه هستند و برای برخی این سوال پیش می‌آید که تفاوت اسپرسو ، لانگو و ریسترتو واقعا در چیست . برای پی بردن به این موضوع با ما همراه باشید….

به زبان ساده این سه نوشیدنی از یک نوع قهوه و با یک نوع روش تهیه به دست می‌آیند و تنها تفاوت آنها در میزان و زمان تهیه آنهاست که باریستاهای حرفه ای در آموزش باریستایی در آموزشگاهی مانند کافی پارس و کار در کافه ها این نوع نوشیدنی ها را در منو دارند و در صورت سفارش، آنرا به بهترین نحو تحویل به مشتری می دهند.

اسپرسو چیست؟

اسپرسو، یکی از محبوب‌ترین نوشیدنی‌های مبتنی بر قهوه است که روزانه میلیون‌ها نفر در سراسر جهان از طعم و خصوصیات منحصر به فرد آن لذت می‌برند. این نوشیدنی، فرمی غلیظ از قهوه محسوب می‌شود که با عبور آب داغ و پر فشار از میان دانه‌های ریزآسیاب‌شده قهوه به دست می‌آید. فرآیند دم کردن با فشار، باعث آزادی طعم‌های گوناگون قهوه می‌شود که این ویژگی آن را از قهوه عادی متمایز می‌کند. دانستن اطلاعات اساسی درباره این نوشیدنی ایتالیایی جذاب، از چگونگی تهیه آن تا ترکیب آن با سایر نوشیدنی‌ها، به شما کمک می‌کند تا لحظات لذت بخشی را با قهوه اسپرسو سپری کنید.

اسپرسو به وسیله دستگاه اسپرسوساز تهیه می‌شود. آنچه که وجود دستگاه اسپرسو را ضروری می‌کند، قابلیت تولید فشار ۹ بار برای عبور آب از میان قهوه ریزآسیاب است. این فشار بزرگترین تفاوت را ایجاد می‌کند؛ ۹ بار معادل یک فشار گرانشی بسیار بیشتر از اتمسفر نرمال زمین است.

نسبت قهوه به آب در ماشین اسپرسو ۲:۱ است که بسیار غلیظ‌تر از نسبت ۱۵:۱ در قهوه عادی است. دانه‌های قهوه کاملاً آسیاب‌شده در فیلترها یا پرتافیلترهای ماشین اسپرسو قرار می‌گیرند. دستگاه سپس شات اسپرسو را در ۳۰ ثانیه تهیه می‌کند، با استفاده از آب داغی که با فشار ۹ بار از پرتافیلتر عبور می‌کند.

برای داشتن اسپرسو باکیفیت، دستگاه اسپرسوساز نیازمند قطعات مهمی است، از جمله پمپ آب و المنت‌های حرارتی. اگرچه دستگاه‌های اسپرسو ارزان قیمت نیز وجود دارند، اما کیفیت یکدست در تهیه اسپرسو را نمی‌رسانند. دستگاه‌های با کیفیت حدود ۱۰۰۰ دلار یا بیشتر هزینه دارند، اما هر صبح اسپرسویی عالی را برای شما فراهم می‌آورند.

هرچند راه‌های دیگری برای تهیه اسپرسو وجود دارد که نیازی به خرید دستگاه گران‌قیمت ندارد. از جمله می‌توان به اسپرسوسازهای دستی یا استفاده از موکا پات اشاره کرد. هر دو این روش نیز می‌توانند به شما اسپرسویی خوشمزه ارائه دهند. در نهایت، علاوه بر دستگاه، برشته‌کاری (رُست) و آسیاب نیز دو عنصر مهم در تهیه اسپرسو هستند که به آنها توجه کردند.

لانگو و ریسترتو

لانگو یک اسپرسو زیاد و ضعیف در لانگو و ریسترتو

شاید استفاده از واژه اسپرسو برای شما کمی پیچیده باشد، اما واژه لانگو یک کلمه ایتالیایی است و معنای آن نیز کامل توضیح داده شده است: لانگو همان اسپرسو با همان میزان قهوه آسیاب شده، یعنی 7 الی 9 گرم، است، اما میزان آب استفاده شده در آن دو برابر است. این اختلاف باعث طولانی شدن زمان عصاره گیری نمی‌شود.

به عبارت دیگر، با سفارش لانگو، شما یک نوشیدنی 66 میلی‌لیتری خواهید داشت که طعم و رایحه آن بسیار ملایم‌تر از اسپرسو است. اما آیا با سفارش لانگو فقط پول آب بیشتر می‌دهید؟ از یک جهت بله، اما باید توجه داشت که آب بیشتر و طولانی شدن عصاره گیری باعث افزایش استخراج کافئین از قهوه آسیاب شده می‌شود، بنابراین نوشیدنی شما کافئین بالایی خواهد داشت. در لانگو، برخلاف اکثر نوشیدنی‌های پایه اسپرسو، هیچ افزودنی مانند شیر به آن اضافه نمی‌شود، و این نوشیدنی معمولاً به طور تنها و خالص می‌نوشند و سرو می‌کنند.

ریسترتو یک اسپرسو قوی و کم ئر لانگو و ریسترتو

بعد از مقایسه اسپرسو با لانگو، به سراغ ریسترتو می‌رویم. اولین نکته درباره این نوشیدنی این است که گاهاً به اندازه‌ای کوچک و کم است که اگر کسی با قهوه آشنا نباشد و آن را ببیند، قطعاً شما را مسخره خواهد کرد. در اروپا، این نوشیدنی در برخی کشورها به نام “لا دندونی” نیز شناخته می‌شود، کوچکترین فناجین نوشیدنی جهان را می‌توان برای ریسترتو نامید که حدود 100 میلی‌لیتر حجم دارند. البته برای قهوه‌های ترک و یونانی نیز از این فنجان‌های کوچک استفاده می‌شود، زیرا وعده‌های قهوه غلیظ بسیار کم حجم هستند.

در ریسترتو، یک اسپرسو با همان مقدار قهوه آسیاب شده (7 الی 9 گرم) تهیه می‌شود که میزان آب استفاده شده برای آن نصف می‌شود و شما دارای 15 میلی‌لیتر قهوه خواهید شد. کم بودن مقدار آب باعث افزایش غلظت و طعم این نوشیدنی نسبت به اسپرسو می‌شود، اما کاهش زمان عصاره گیری نیز باعث کاهش میزان کافئین در نوشیدنی شما می‌شود.

تفاوت لانگو و رسترتو با اسپرسو

قدرت شات اسپرسو ، میزان طعم آن، قوی، تلخی و شیرین شدن آن ربطی به میزان آب ندارد و بیشتر مربوط به خود دانه های قهوه است که برای تهیه آن شات استفاده می شود.

در مقایسه اسپرسو با لانگو و ریسترتو به این موضوع دقت کنید که، برخی از دانه های قهوه مانند روبوستا Robusta طعم قوی تری می دهند. بیشتر شرکت های تولید قهوه ترکیبی از روبوستا و عربیکا را به ویژه برای اسپرسو ارائه می دهند که هیچ یک از دو کیسه قهوه هرگز یکسان نخواهند شد.

تا حدی که آب و هوایی که گیاه قهوه نیز در آن رشد کرده و همچنین کیفیت خاک منطقه رشد نیز تأثیر زیادی روی قهوه شما و قدرت آن خواهد داشت.

شاید درک این موضوع کمی سخت باشد ولی برای بیان تاثیر میزان آب بر روی قدرت قهوه کافیست یک نگاهی به مقایسه اسپرسو با لانگو و ریسترتو بیاندازیم.

درست است که لانگو به خاطر استفاده از آب بیشتر دارای قدرت بسیار کمتری نسبت به اسپرسو می باشد اما تفاوت قدرت بین اسپرسو و ریسترتو آنقدر زیاد نیست و می توان گفت که قدرت آنها بسیار نزدیک است.

در حقیقت تفاوت قدرت بین اسپرسو معمولی و ریسترتو از اسپرسو و لانگو کمتر است. به همین خاطر است که برای تهیه نوشیدنی هایی مانند کاپوچینو و لاته اگر دنبال یک نوشیدنی قوی هستید خیلی استفاده از ریسترتو رایج نیست و استفاده از دابل شات اسپرسو بهترین گزینه می باشد.

لانگو و ریسترتو

نتیجه گیری در سفارش لانگو و رسترتو یا اسپرسو

گاهی مشاهده می‌شود که برخی افراد در مقایسه بین اسپرسو با لانگو و ریسترتو نظرات متفاوتی دارند، ادعا می‌کنند که ریسترتو بهترین گزینه است یا لانگو ارزش سفارش را ندارد و موارد مشابه.ما می‌خواهیم بگوییم که این اظهارنظرها کاملاً نادرست است. زمانی که از این واژه‌ها استفاده می‌کنید، باید به بحث کیفیت توجه داشته باشید، زیرا نمی‌توانید سلیقه شخصی خود را به همه افراد القاء کنید.

به طور قطع، اولین هدف از نوشیدن یک فنجان قهوه، لذت بردن از آن است. هیچ چیز نباید سلیقه شما را فروخته و برای همه افراد قابل استفاده باشد. برای انتخاب نوع قهوه، تنها باید به یک سوال پاسخ دهید: “من چه نوع قهوه‌ای را دوست دارم و از آن لذت می‌برم؟”

 

 

به نوشته امتیاز دهید

5/5
جدیدترین مقالات

جدید ترین مقالات کافی پارس

کیک هویج
مقالات

آموزش تهیه کیک هویج

کیک هویج یکی از پرطرفدارترین کیک‌هاست که با دستورهای مختلفی تهیه می‌شود. بسیاری از اعضای خانواده، به‌ویژه خانم‌های خانه‌دار، علاقه زیادی به پخت کیک و

ادامه مطلب

هر سوالی دارید بپرسید تا مشاوران با شما تماس بگیرند

جشنواره 55% تخفیف (تا 18 خرداد تمدید شد)

با ثبت نام 2 دوره همزمان یک دوره هدیه بگیرید

روز
ساعت
دقیقه
ثانیه

مشاوره رایگان و ثبت نام